2018 Points
 

Current WARC Points Tables

2018 After Round 5 – Experts Cup

Archived WARC Points Tables

2017
2016
2015
2014
2013

Whilst every effort has been made as to ensure that there are no errors or mistakes, no doubt someone may still find one or two. If you find an error, be it spelling of a name or the points are incorrect, then please contact the RallyWA Points co-ordinator via email at Points@rallywa.com.  

Some co-drivers did not always compete with the same driver throughout the season, hence the separation in some cases.


2017 State Championship Winners
Driver Co-Driver
Outright Tom Wilde Madelin Kirkhouse
2WD Championship Tom Wilde Madelin Kirkhouse
Rookie Award Liam Wrenne Steph Esterbauer
Class P1 Simon Gratton Richard Harris
Class P2 Tom Wilde Madelin Kirkhouse
Class P3 Mike Joss Megan Logue
Class P4 Alex White Lisa White
Class P5 John O’Dowd Kenneth Sheil
Class P6 Mark Keltie Damon Keltie
Club Rally Car  Mike Joss  Megan Logue
Classic Rally C1 Andy van Kann Mike Young
Class G2 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2017 Clubman Masters Series Winners
Driver Co-Driver
Outright Julian Wright Robert King
2017 Clubman Cup Series Winners
Driver Co-Driver
Outright Brock Nicoli Daniel Adams
Rookie Award Terry Hughes Monique Smith
2017 Rally Official of the Year
David Smith
2017 Young Rally Official of the Year
Dale Kettels

Historical Records

State Rally Champion Driver State Rally Champion Co-Driver
Maurice Perpetual Trophy Lynn Matthews Perpetual Trophy
2017 Tom Wilde Madelin Kirkhouse
2016 Dylan King Abbey Hayes
2015 Garry Whittle Toni Feaver
2014 Doug Tostevin Tammy Adams
2013 Leigh Hynes Stuart Percival
2012 Alex Stone Hanna Drury
2011 Leigh Hynes Stuart Percival
2010 Tom Wilde Nerralie Wilde
2009 John Macara Nerralie Wilde
2008 Leigh Hines Stuart Percival
2007 Alex Stone Ben Searcy
2006 Alex Stone Dianna Madlener
2005 Craig Bignell Joan Percival
2004 Craig Bignell Joan Percival
2003 Rob Herridge Bill Hayes
2002 Rob Herridge Bill Hayes
2001 Rob Herridge Bill Hayes
2000 Dennis Dunlop Jacquie Dunlop
1999 John Farrell Gary Kynaston
1998 Dennis Dunlop Alan Hol
1997 Alan McCarthy Greg Flood
1996 Alan McCarthy Greg Flood
1995 Jim Marden Stuart Percival
1994 Tony Flood Greg Flood
1993 Gerry McGroarty Robert McGowan
1992 Tolley Challis Rod van der Straaten
1991 John Macara Rod van der Straaten
1990 Rob Herridge Dale Hynes
1989 John Macara Steve Vanderbyl
1988 Rob Herridge Steve Vanderbyl
1987 Bob Nicoli Peter Macneall
1986 John Macara Rod van der Straaten
1985 Mark Anderson Peter Baesjou
1984 Clive Slater Rod van der Straaten
1983 John Macara David Hatley
1982 Clive Slater Steve Vanderbyl
1981 Clive Slater Rod van der Straaten
1980 Bob Nicoli Peter Macneall
1979 Danny Bignell Rod van der Straaten
1978 Tim Corr John Poyner
1977 Tom van Kann Andy van Kann
1976 Tim Corr Jim Newell
1975 Ross Dunkerton John Large
1974 Ross Dunkerton John Large
1973 Ross Dunkerton John Large
1972 Dennis Sutton Ben Williams
1971 Rod Slater John Large
1971 Ross Dunkerton .
1970 Rod Slater John Large
1969 Jim Maslin John Large
1968 Jeff Dunkerton Colin Dines
1967 Ray Jackson Tom Snook
1966 John Flood David Hughes
1965 Jeff Dunkerton Colin Dines
1964 Harry Brooker Geoff Lenz
1963 Harry Brooker began in 1964
1962 John Tyler
1961 Harry Brooker
1960 Jeff Dunkerton
1959 W.H. Prior
2WD Championship Driver 2WD Championship Co-Driver
Rod van der Straaten Memorial Trophy
2017 Tom Wilde Madelin Kirkhouse
2016 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2015 Mark Travers Deeann Flood
2014 Sean Keating Caleb Ash
2013 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2012 Dylan King Anthony Paynter
2011 Kiel Douglas Ashley Burton
2010 Razvan Vlad Daymon Nicoli
State Rookie of the Year Driver State Rookie of the Year Co-Driver
2017 Liam Wrenne Steph Esterbauer
2016 Mark Keltie Damon Keltie
2015 Kody Reynolds Jim Pearce
2014 Jeff Mizan Abbey Hayes
2013 Graham Iddles Troy MacLean
2012 Nathan Pearce Blake Pearce
2011 John Clinton Jack Civil
2010 Tim Ralli Daymon Nicoli
2009 Kiel Douglas Angelina Travers
Clubman Cup Series Driver Clubman Cup Series Co-Driver
2017 Brock Nicoli Daniel Adams
2016 Dene Courtis Tracey Rattenbury
2015 Jason Lowther Paul Lowther
2014 Carl Rattenbury Tracey Rattenbury
2013 Mark Travers Angelina Travers
2012 Mathew Snadden Blake Thompson
2011 Geoff Leatt-Hayter Tammy Adams
2010 Kiel Douglas Anthony Paynter
2009 Kevin Sleep Tamara Adams
2008 Jack Flanagan David Abetz
2007 David Thomas Paul Church
2006 Steven Davies David Abetz
2005 James Anderson Jan Carey
2004 Nicholas Box Todd Payne
2003 Chris Gerdei Matthew Richards
2002 Simon Lowther Jeremy Coleman
2001 Michael Joss Jo Walker
2000 Blair Pugh Jo Walker
1999 Phillip Boston Carol Gregory
1998 Bob Percival Brian Percival
1997 Alex Stone Dianna Madlener
1996 Alex Stone Dianna Madlener
1995 Matthew Smallwood Mike Hawley
1994 Dean Herridge Jim Carlton
1993 Justin Middleton Paul van der Mey
1992 Greg Flood Michael Moore
1991 Dennis Dunlop Jacqui Dunlop
1990 Paul Madlener Ian Kramer
Clubman Rookie of the Year Driver Clubman Rookie of the Year Co-Driver
2017 Terry Hughes Monique Smith
2016 Lance Stringer Archa Oxley
2015 Mitchel Clarke Stephanie Hubbard
2014 Shane Harmer Deeann Flood
2013 Hugh Harmer Wayne Keating
2012 Shane Wilkes Blake Thompson
2011 Dylan King Matthew Hare
2010 Tim Ralli Daymon Nicoli
2009 Kiel Douglas Ryan Doe
PRC Class P1 Driver PRC Class P1 Co-Driver
2017 Simon Gratton Richard Harris
2016 Simon Gratton Richard Harris
2015
2014
2013
2012 Julian Wright Ian de Boar
2011 Julian Wright Ian de Boar
2010 Julian Wright Jeff Huggins
2009 Julian Wright Jeff Huggins
PRC Class P2 Driver PRC Class P2 Co-Driver
2017 Tom Wilde Madelin Kirkhouse
2016 Gregory Flood Deeann Flood
2015 Mark Travers Deeann Flood
2014 Aaron Foster Karel Foster
2013
2012 Nathan Pearce Blake Pearce
2011 Matthew Snaddon Scott Puzey
2010 Craig Puzey Scott Puzey
2009 Craig Puzey Scott Puzey
PRC Class P3 Driver PRC Class P3 Co-Driver
2017 Mike Joss Megan Logue
2016 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2015 Andy van Kann Madelin Kirkhouse
2014 Andy van Kann Abbey Hayes
2013 Razvan Vlad Daymin Nicoli
2012 Leo Iriks Paul van der Mey
2011 Dylan King Andrew Hannigan
2010 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2009 Geoff Leatt-Hayter Tamara Adams
PRC Class P4 Driver PRC Class P4 Co-Driver
2017 Alex White Lisa White
2016 Shane Harmer Nicholas Anyan
2015 Shane Harmer Nicholas Anyan
2014 Sean Keating Caleb Ash
2013 Sean Keating Caleb Ash
2012 Sean Keating Caleb Ash
2011 Kiel Douglas Ashley Burton
2010 Kiel Douglas Anthony Paynter
2009 Kiel Douglas Anthony Paynter
2009 Sharon Black
PRC Class P5/P5P Driver PRC Class P5/P5P Co-Driver
2017 John O’Dowd Kenneth Sheil
2016 Doug Tostevin Tammy Adams
2015 Robert Webber Toni Feaver
2014 Doug Tostevin Tammy Adams
2013 Leigh Hynes Stuart Percival
2012 Alex Stone Hanna Drury
2011 Leigh Hynes Stuart Percival
2010 Tom Wilde Nerralie Wilde
2009 John Macara Nerralie Wilde
PRC Class P6/P6P Driver PRC Class P6/P6P Co-Driver
2017 Mark Keltie Damon Keltie
2016 Mark Keltie Richard Nowell
2015 Garry Whittle Stephen Vass
2014 Craig Puzey Scott Puzey
2013 Craig Puzey Troy MacLean
2012 Doug Tostevin Tammy Adams
2011 Anthony List Richard Harris
2010 Steven Davies Mark Davies
2009 Derek Reddie Lee Tierney
Club Rally Car Series Driver  Club Rally Car Series Co-Driver
2017 Mike Joss Megan Logue
Classic Rally C1 Series Driver Classic Rally C1 Series Co-Driver
2017 Andy van Kann Mike Young
2016 Andy van Kann Madelin Kirkhouse
Class G2 Series Driver Class G2 Series Co-Driver
2017 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2016 Kody Reynolds Anthony Staltari
Rally Official of the Year Young Rally Official of the Year
Ernie Hastie Memorial Trophy
2017 David Smith Dale Kettels
2016 Sam Moyle Sami Polak
2015 Leon Polak Hudson Sforcina
2014 Leanne Doust Stephanie Travis
2013 Haydn Joss Ben Simpson
2012 John Travis Andrew Polak
2011 Bob Large Braiden & Caleb van Keule
2010 Richard Heffernan Lachlan Beresford
2009 John Thorburn Katrina Wise

2WD Challenge Driver 2WD Challenge Co-Driver
2016 Dannielle Turton Ashleigh Turton
2016 Neil Trethowen
2015 Gregory Flood Deeann Flood
2014 Andy van Kann Abbey Hayes
2013 Leo Iriks Paul van de Mey
2012 Sean Keating Caleb Ash
PRC Class N4 Driver PRC Class N4 Co-Driver
2013 John O’Dowd Ben Searcy
2012 John O’Dowd Ben Searcy
2011 John O’Dowd Ben Searcy
2010 Christopher Anderson Ben Searcy
2009 Mark Travers Angelina Travers
2008 Toby Heyring Peter Turner
PRC Class N3 Driver PRC Class N3 Co-Driver
2011 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2010 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2010 Chris Kirkhouse Madelin Kirkhouse
2009
Sportsman Series Driver Sportsman Series Co-Driver
2011 Stephen Vass Richard Meredith
2WD Special Award Driver 2WD Special Award Co-Driver
2009 Geoff Leatt-Hayter Tamara Adams